Kattistjärn 13
Kattistjärn 13 - Norsjö
Drömmen om ett självförsörjande liv på landet – välkommen till en gård med alla möjligheter på plats
- Beskrivning
Nu har du chansen att anmäla ditt intresse för en välskött och mycket vacker gård på cirka 8,4 hektar – en fastighet som redan idag möjliggör ett småskaligt, självförsörjande liv på riktigt. Här möts du av vidsträckta vyer, rofylld omgivning och en varsamt renoverad timmergård i toppskick, där det bara är att flytta in och fortsätta leva det goda livet.
Ett hem att längta till – ett liv att leva
Bostadshuset är ett stort timmerhus byggt 1870 i klassisk stil på hela 198 kvm boarea, fördelat på fem rum och ett generöst lantkök som förutom all modern utrustning har en vedspis som blir hemmets naturliga hjärta. Här finns WC på varje plan, den på övre plan inkluderar badrum med jacuzzi. Huset har även en fungerande kakelugn och vedpanna som ett komplement till den effektiva jordvärmen.
Självförsörjning i praktiken
Med tre växthus och väl uppodlad mark är gården idag självförsörjande på grönsaker, frukt och bär. Den fullt fungerande jordkällaren gör att du kan förvara skörden året runt.
Här finns också ett åker-/betesområde om ca 2,5 ha samt ca 4–4,5 ha skogsmark – en fin blandning mellan nyare och äldre bestånd. Ytterligare åkermark kan eventuellt arrenderas ut efter överenskommelse med säljaren. På denna fastighet på ca 8,4 ha ingår småviltsjakt och du som ägare av en lantbruksfastighet och har jaktlicens har möjlighet att ansöka om medlemskap i byns jaktlag för storvilt. Fiskerätt och båtplats 4 kilometer från huset i sjön Storträsket ingår även det – här kan du alltså komplettera din livsstil med både jakt och fiske. Ca 200 meter enskild väg att ploga fram till entrédörren, övriga vägar hålls köpbara/plogade av Trafikverket.
Plats för både familj, vänner och djur
Förutom boningshuset ingår flera byggnader som breddar användningsmöjligheterna:
• Maskinhall om ca 160 kvm med gjutet golv i del av byggnad och el indraget – perfekt för verkstad, lager eller djurhållning i mindre skala. • Gäststuga i timmer samt en separat sovstuga, båda med indragen el – idealiskt för besökande vänner eller uthyrning. • Lusthus med utsikt över landskapet – en plats för ro, kreativitet eller sommarens fikastunder. • Djupborrat vatten utöver de 2 grävda brunnarna ger extra trygghet i vattenförsörjningen. Godkänd kvalité, den borrade brunnen är testad senast år 2020. • Avloppet är godkänt och installerades 2018 tillsammans med ny dragning av avloppsrör till huset.
En fastighet att lita på
Gården har förvaltats med omsorg under många år och säljaren har dokumenterat samtliga åtgärder från 1979 till idag, se bilaga. Huvudbyggnaden har både besiktas och energideklareras före visning – allt för att du som köpare ska känna dig trygg med ditt framtida hem. Se i annonsen på mäklarens hemsida där du också ser en filmad visning.
Varmt välkommen att anmäla ditt intresse redan idag. Denna typ av fastighet – med komplett odling, skogsmark, jakt- och fiskerätt samt boende med trevliga och hjälpsamma grannar i närområdet – kommer sällan ut på marknaden.
- FaktaFörvärvstillstånd krävsJaTillträdeEnligt överenskommelseFastighetsbeteckningNORSJÖ KATTISBERG 1:26ObjektstypLantbrukTypkodLantbruksenhet bebyggdAdressKattistjärn 13Postnummer935 91PostortNorsjöDistriktNorsjöOmrådeKattistjärnTomtareal/mark84 100 kvmTomtareal enligtLantmäterietTotalarea84 100 kvm
- TaxeringTaxeringsvärdet ärEj fastställt
- Byggnader
-
Byggnadstyp2-plan med torpargrund och delvis källareByggår1870Antal rum5Antal sovrum4Boarea (BOA)198 kvmBiarea (BIA)20 kvm
Rumsbeskrivning
Entréplan: vardagsrum, kök, rum, WC (renoverad 2020), tvättstuga
Övre plan: 3 sovrum. badrum m jacuzzi (renoverad 2006). Innertak i trä, träinnerdörrar.
Delvis källare, delvis torpargrund: Källardel med sval matkällare och teknikrum, vedpannan finns kvar och är i funktion. Här finns även vattenfilteranläggningen.MarkMoränGrundHuggen stenTakPlåt från 1990FasadTräfasad, ca 1990-tal.Fönster3-glasfönster med spröjs, 1979Utvändiga plåtarbetenGalvaniserad målad plåtStommeTimmerBjälklagTräByggnadskommentar
Timmerstomme på huset som har tilläggsisolerats i omgångar, nuvarande fasad är från ca 90-tal. Yttervägg består av: timmer, tidigare ytterpanel, fibermatta, asfaltboard och lockpanel.
VattenDjupborrad brunn (2018, godkänd kvalité, kontroll 2020) finns även 2 grävda brunnar utöver detta.AvloppFrån 2018 - Sluten tank och biomodulanläggningUppvärmningBergvärmepumpVärmeanläggningÅlder2008MärkeThermiaVentilationSjälvdragElkablarLedningar byttaJordningDelvis jordatHuvudsäkring20 AEl kommentar
2018 Ny el-central med jordfelsbrytare i sommarstugan 2021 Ny el-central med jordfelsbrytare i garage. 2023 Laddbox 16A
Skorstenskommentar
Ok att elda. 2016 Besiktning/kontroll av järnspis, kakelugn och vedpanna. Även skorstenen kontrollerades då med nedfirad laserkamera.
Senaste brandskyddskontrollen utfördes i september 2023.
Energideklaration
StatusEnergideklaration ej utförd
-
- Taxeringsvärden
Enhet Area KVM Taxeringsvärde Småhusmark lantbruk 0.5 ha Åkermark 2.9 ha Skogsmark 5.0 ha - Arealer
Typ Areastorlek (kvm) Taxeringsvärde Småhusmark lantbruk 0.5 ha Åkermark 2.9 ha Skogsmark 5.0 ha - Fastighetsuppgifter
-
Beskrivning
Fiskerätt ingår, samt båtplats i sjön Storträsket.
-
Beskrivning
Småviltsjakt ingår för boende i området.
Storviltsjakt. Denna fastighet ingår inte i något område/jaktlag för storviltsjakt i dagsläget men det går att söka medlemskap för att få delta kommande jaktsäsonger, om medlemskapet accepteras enligt deras stadgar får man delta i den gemensamma storviltsjakten över ett större område om 3.000hektar.
-
- KostnaderElkostnad2 145 kr/månadSotning42 kr/månadVatten och avlopp292 kr/månadRenhållning143 kr/månadFörsäkring392 kr/månad
Länsförsäkringar
Summa driftskostnader3 013 kr/månadFastighetsskatt4 000 kr/årBeskrivning av kostnader
Utöver ovanstående driftskostnader får man räkna med kostnad för plogning av den enskilda vägen, kostnad för ved till kaminen om man inte nyttjar ved från egen skog. Kostnaden för vatten och avlopp avser avloppstömning samt byte av filter för vattenanläggningen.
Fastighetsskatt - då fastigheten inte ännu har fasställt taxeringsvärde är summan i kalkylen endast beräknad utifrån vad likvärdiga fastigheter i området har i skatt per år.
Personer i hushållet2Årlig elförbrukning16088 kWh/årLevnadskostnader
Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekalkyl.
- Närområde
NORSJÖ KOMMUN - Här finns ett rikt och aktivt föreningsliv med någonting för alla. Butiker, skolor vårdmottagning och annan samhällsservice finns. Besök VISIT NORSJÖ på webben och låt dig inspireras, eller gå in och kika på något instragramkonto som lägger ut bilder från Norsjö Ex. @jesperstenmark I Norsjö är naturen alltid nära och det finns oändligt med naturupplevelser, stigar och sjöar att utforska. Vintertid finns både skidspår, skoterleder och slalombacke i närheten. På sommaren finns många fina badplatser och fiskeställen att besöka.
Kommunikationer
MATBUTIK; SKOLA och ÖVRIG SERVICE - 11 km eller 13 minuter med bil in till skola och centrala delarna av Norsjö med matbutiker och nödvändig service. Skolskjuts ordnas för byns barn via kommunen.
FLYGPLATS - Lycksele är närmast, ca 60 km eller 1 h med bil i avstånd. I närområde finns även flygplats i Skellefteå och i Arvidsjaur.
- Dokument & Länkar
- Rättigheter & Belastningar
Vägar
Officialservitut Väg, förmån för fastgheten: Beskr: Stamfastigheten äger rätt till utfarsväg över området (vägen a å kartan) ävensom rätt att, om så för framtiden visar sig nödigt, över området framdraga vattenledning eller ledning för elektrisk kraft.
- Allmänt
Byns namn är sedan tidigare Kattistjörn, postadressen blev dock ändrad till Kattistjärn.
Budg. | Datum | Status | Bud |
---|---|---|---|
1 | Ons 30 apr 10:00 | Aktiv | 2 000 000 kr |
# | Bud |
---|---|
1 | 2 000 000 kr |
- Söndag 25/05 kl 13:00 - 14:00Varmt välkommen på visning. Anmälan krävs.
- Onsdag 4/06 kl 17:00 - 17:45Välkommen att boka din plats till visningen. Anmälan sker i annonsen på mäklarens hemsida alt. telefon/Epost.
