Fritidshus

Kattisträsk 2

Bastuträsk

Kattisträsk 2

Kattisträsk 2, Bastuträsk

En drömfastighet för den som önskar ett fritidsboende för året runt bruk!

  • Beskrivning

    Välkommen till ett trivsamt och året-runt-anpassat fritidshus med naturnära läge och utsikt över Arnträsket. Här erbjuds ett hemtrevligt boende med 2 rum, varav 1 är på loftet, och kök med vardagsrum som är utrustat med en stämningsfull vedkamin – perfekt för både kyliga höstkvällar och vinterdagar.

    Huset har en nyare toalett och ett loft med utvecklingsmöjligheter för den som önskar skapa extra sovplatser eller förvaring. På framsidan finns en nyare altan som bjuder in till avkoppling med fin utsikt över omgivningarna.

    I källaren finns praktiska utrymmen i form av vedrum, pannrum med elpanna samt tvättstuga, vilket ger god funktionalitet för ett bekvämt året-runt-boende.

    Tomten är väl tilltagen och lättskött, med skogen som närmaste granne – idealiskt för dig som söker lugn och närhet till naturen. För den friluftsintresserade finns goda möjligheter till jakt, fiske och vintertid även pimpelfiske, samt närhet till skoterleder. På sommaren är det ett kort gångavstånd till badplats och plats för båt vid brygga, en fördel som fastighetsägare i byn kan nyttja.

    På fastigheten finns dessutom ett stort garage med goda förvaringsmöjligheter, vilket ger gott om plats för både fordon och utrustning. De flesta inventarier medföljer, vilket gör det enkelt att ta fastigheten i bruk direkt.

    Ett perfekt boende för dig som söker ett fritidshus att nyttja året runt, med naturen direkt utanför dörren.

  • Rumsbeskrivning

    En stor och ljus hall centrerad på entréplan. Ett större sovrum och vardagsrum med kamin. Köket är ljust med en nyare spis och skjutluckor som är tidstypiska för 50-talet. Toalett med dusch är nyligen renoverat. Trappan upp till vinden är en rulltrappa som man skjuter upp och då kommer sig ner i källaren, detta är utrymmeseffektivt. I källaren finns även utgång till trädgården. Uppe på vinden finns ett extra rum inrett.
    Se filmad visning.

  • Fakta
    Fastighetsbeteckning
    NORSJÖ KATTISTRÄSK 2:16
    Objektstyp
    Småhus
    Typkod
    Småhusenhet, bebyggd
    Adress
    Kattisträsk 2
    Postnummer
    935 94
    Boarea
    76 kvm + 102 kvm
    Tomtareal/mark
    1 908 kvm
    Tomtareal enligt
    Lantmäteriet
    Totalarea
    1 908 kvm
    Antal rum
    3
    Antal sovrum
    2
  • Byggnad
    Standardpoäng
    33
    Byggår
    1946
    Skorstenskommentar
    Rökkanal i tegel. Brandskyddskontrollerad 2020. Fullt godkänt att elda. Dokument från sotaren finns hos mäklaren.
    Uteplats

    Grillring på baksidan. Mindre odlingslådor. Äldre gungställning.

    Utförda renoveringar

    Badrummet renoverades 2016. Altan byggd på framsidan av huset 2023.

  • Taxering
    Taxeringsår
    2024
    Taxeringsvärdet är
    Fastställt
    Värderingsår
    2026
    Taxeringsvärde byggnad
    191 000 kr
    Taxeringsvärde mark
    29 000 kr
    Taxeringsvärde totalt
    220 000 kr
  • Kostnader
    Elkostnad
    2 083 kr/månad
    Vatten och avlopp
    96 kr/månad
    Renhållning
    43 kr/månad
    Uppvärmning
    2 083 kr/månad
    Försäkring
    194 kr/månad
    Fastighetsskatt
    1 650 kr/år
    Årlig elförbrukning
    25000 kWh/år
    Levnadskostnader

    Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekostnadskalkyl.

  • Pantsättningar & Inteckningar
    5st inteckningar på totalt 112 000 kr
  • Dokument & Länkar
Pris
490 000 kr
(Utgångspris)

Visningar
  • Lördag 30/5 kl 12:00 - 12:45Varmt välkommen på visning. Anmälan krävs! Boka din plats till visningen genom vår länk i annonsen på vår hemsida eller kontakta oss på info@marklundmakleri.se eller ring 0910-109 10.
Basfakta
Pris
490 000 kr Utgångspris
Adress
Kattisträsk 2
Bostadstyp
Småhus
Boarea
76 kvm
Totalarea
1 908 kvm
Biarea
102 kvm
Tomt/Mark
1 908 kvm
Rum
3 rok
Byggår
1946
Försäljningssätt beskrivning
INTECKNINGAR - Det följer inte med några gamla lån vid köpet och de inteckningar som finns går att nyttja för en köpare om fastigheten ska belånas. Om du köper ett hus där det redan finns inteckningar, kan du använda dem som säkerhet för ditt nya bolån, annars kan du behöva ansöka om nya. Din bank hjälper till med detta i samband med att du ska betala för huset. Kostnaden för att ta ut en ny inteckning är 2 % av beloppet. Men du betalar bara för nya inteckningar, INTE för de som redan finns på huset. BUDGIVNING - Ställ gärna dina frågor om budgivning direkt till mäklaren. Via denna länk kan du även läsa på vilka regler som finns: https://fmi.se/vad-galler-vid-formedling/budgivning/